fbpx

Najem długoterminowy czy krótkoterminowy – jakie są różnice?

Najem długoterminowy. Najem krótkoterminowy.

Mieszkanie przeznaczone na wynajem stanowi jedną z lepszych inwestycji w nieruchomości. Do wyboru są dwa podstawowe rozwiązania: wynajem długoterminowy oraz wynajem krótkoterminowy. Oba te formy przynoszą zyski jednak są zależne od okresu najmu, oraz sytuacji dotyczącej pandemii.
Czym różnią się te dwa rodzaje wynajmu ?

Kluczową różnicą jest czas wynajęcia mieszkania. Wynajem długoterminowy obejmuje miesiące czy lata, krótkoterminowy zaś tygodnie bądź dni. Krótkoterminowe wynajmowanie mieszkania, przynosi większe dochody, jednak wymaga dużego zaangażowania i stałego nadzoru sytuacji.

Wynajem długoterminowy mieszkania.

To dobrze znana i najpopularniejsza formuła najmu. Wynika to z tego, że gwarantuje to stałe miejsce zamieszkania klientowi oraz stabilne i regularne zarobki dla osoby udostępniającej mieszkanie. Wynajem długoterminowy jest mniej angażujący, ponieważ wystarczy tylko przygotować lokal przed wprowadzką klienta. Jeśli jest taka konieczność trzeba przeprowadzić remont, ale przeważnie wystarczają same porządki. W przypadku wynajmu długoterminowego mieszkanie nie musi mieć kompleksowego wyposażenia. Niektórzy goście chcą wnieść swoje własne meble, ale trzeba pamiętać, że wyposażone mieszkanie często stanowi lepszą ofertę najmu. Można też wtedy wynająć lokal w wyższej cenie. Przed przyjściem klienta do obowiązków najemcy należy jednak zapewnienie akcesoriów codziennego użytku takich jak ręczniki, świeża pościel czy urządzenia kuchenne.

Położenie mieszkania ma duże znaczenie, szczególnie przy najmie krótkoterminowym. Jeśli Klient przyjechał w sprawach biznesowych, apartament położony blisko miejsca pracy jest dużym udogodnieniem. Mieszkanie znajdujące się w dużej odległości od centrum wpływa znacząco na cenę. Będzie ona niższa niż lokal położony w środku miasta.

Podstawą najmu długoterminowego jest  jasne określone warunków , które powinny być spisane w formie umowy najmu.

Wady i zalety najmu długoterminowego.

Znaczącą korzyścią płynącą z wynajmu długoterminowego jest możliwość wyboru jednego stałego klienta. Jest to bezpieczniejsza opcja najmu, ponieważ możemy wcześniej sprawdzić nowego lokatora. Oprócz tego jest mniejsza szansa, że mieszkanie zostanie uszkodzone. Przy najmie długoterminowym zaleca się spisanie umowy na piśmie, aby każda ze stron znała swoje obowiązki oraz jasno określić zasady współpracy. Na wypadek nagłych usterek w mieszkaniu bądź zaległości w opłatach, pobierana jest kaucja.

Jedną z wad najmu długoterminowego jest odpowiedzialność lokatora i sposób w jaki będzie dbać o mieszkanie. Warto więc sprawdzać stan lokalu co jakiś czas. Może się zdarzyć jednak tak, że kaucja nie pokrywa zniszczeń. Dlatego radzimy aby w umowie jasno określić obowiązki najemcy dotyczące stanu mieszkania. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach bardzo trudno usunąć osobę z mieszkania, czasami kończy się to rozprawami w sądzie, jednakże nie dzieję się tak zbyt często.

Czym właściwie jest najem krótkoterminowy?

Tą usługę możemy porównać do wynajmowania pokoju w hotelu. Różnicą jest to, że tu można wynająć mieszkanie nawet na kilka tygodni. W Polsce robi się to coraz popularniejsze. Jest to opcja znacznie korzystniejsza dla turystów, ponieważ mogą poczuć się bardziej komfortowo, mają dostęp do kuchni, sprzętu pozostawionego przez właściciela mieszkania, sprzętu AGD oraz urządzeń elektronicznych.

Obowiązki związane z wynajmem krótkoterminowym.

Wyposażenie lokalu odgrywa tu znaczącą rolę, mieszkanie powinno być lepiej wyposażone niż przy wynajmie długoterminowym. Mowa tu o świeżej pościeli, czystych ręcznikach, podstawowych przyborach kuchennych. Dobre zaopatrzenie wpływa na wyższą cenę mieszkania oraz na łatwość znajdowania klientów. Zyski z najmu krótkoterminowego są nawet kilkukrotnie większe niż przy wynajmie długoterminowym. Jednak w tej formie wynajmu musisz być znacznie bardziej zaangażowany, wiąże się to z przekazywaniem kluczy, czyszczeniem mieszkania po każdym gościu, ciągłym reklamowaniem apartamentu oraz nadzorem rezerwacji.

Wynajem krótkoterminowy wiąże się również z ryzykiem. Ciągle zmieniający się wynajmujący, nie zawsze dbający o dobry stan mieszkania, mogą sprawiać problemy sąsiedztwu jak i tobie np. głośno imprezować. Ważnym aspektem przy wynajmie krótkoterminowym jest lokalizacja mieszkania, największe zainteresowanie wzbudzają lokale w centrum miasta.

Kluczowym czynnikiem dla najmu krótkoterminowego jest łatwy dostęp do transportu miejskiego. Jeśli Twoja nieruchomość jest obarczona słabą komunikacją, właściwszy będzie najem długoterminowy.

Ważnym elementem jest zapewnienie dobrego dostępu do komunikacji miejskiej. Można napotkać kłopot ze znalezieniem najemcy w przypadku mieszkania gorzej zlokalizowanego. W takiej sytuacji bardziej korzystny jest wynajem długoterminowy.

Najem krótkoterminowy – umowa.

Co jeśli wprowadzą się do mieszkania lokatorzy nie dbający o mieszkanie i sprawiający problemy? Na takie okoliczności zabezpiecza nas umowa. Nie musi być ona w formie pisemnej, ale jest to pewniejsza opcja. W umowie powinny być jasno określone obowiązki obu stron i zasady współpracy, dobrze jest też wycenić przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Pozwoli to wyegzekwować odszkodowanie, oraz zmusi lokatora do większej ostrożności i dbałości o lokal. Radzimy również określić opłatę związaną z odwołaniem rezerwacji. Dobrym zabezpieczeniem jest pobranie kaucji jednak może to powodować spadek zainteresowania twoją ofertą. Ważne jest też aby sprawdzić dane oraz tożsamość najemcy.

Najem krótkoterminowy staje się coraz popularniejszy, ale jest również kontrowersyjny. Wymaga dużego zaangażowania ze strony właściciela, jednak wiążę się ze sporym dochodem. Jeśli wolisz stały przypływ pieniędzy przez długi czas to lepszą opcją jest najem długoterminowy, ponieważ na konto wpływa regularnie stała kwota. Oczywiście cena mieszkania zależy od stanu w jakim znajduje się lokal oraz jego położenia. Aby podjąć odpowiednią decyzję, w swojej decyzji musisz uwzględnić wszystkie te wymagania!

1 thought on “Najem długoterminowy czy krótkoterminowy – jakie są różnice?”

  1. Chciałbym wyrazić podziw dla autora za umiejętność nie tylko przekazywania informacji, ale także wplatania w tekst emocji, co sprawia, że czytanie staje się nie tylko naukowym doświadczeniem, ale także podróżą przez ludzkie uczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *