fbpx

Najem krótkoterminowy mieszkań – czy to dobry pomysł?

Najem krótkoterminowy mieszkań

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się tzw. najem krótkoterminowy. Na czym jednak polega oraz jak stworzyć korzystną ofertę dla klientów?

Najem krótkoterminowy mieszkań – o co w tym chodzi?

Jest to forma wynajmu szczególnie rozpowszechniona na przestrzeni ostatnich lat. Nic dziwnego, wynajęcie mieszkania lub apartamentu na kilka dni jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które cenią sobie prywatność i spokój. Dodatkowymi walorami krótkoterminowego wynajmu mieszkań jest m.in. wygodny dostęp do kuchni, czy brak ściśle określonych godzin zameldowania. Przy konkurencyjnej cenie oferowanej przez większość wynajmujących jest to wyjątkowo ciekawe rozwiązanie, szczególnie w przypadku studentów. Wynajmującym pozwala to na zmniejszenie strat, a studentom na oszczędność w czasie wakacji.

Już tydzień wynajmu może przynieść dochody w wysokości ponad 1 000 zł.

Jaki zysk przynosi krótkoterminowy wynajem mieszkań?

Już tydzień wynajmu może przynieść dochody w wysokości ponad 1 tys. zł. Oczywiście ustalając cenę wynajmu należy uwzględnić ceny obowiązujące w pobliskich hotelach czy hostelach, jednak nawet obniżając nieco kwotę za nocleg, jesteśmy w stanie wyjść na plus.

Wynajem krótkoterminowy – czy w Polsce się opłaca?

Najbardziej opłacalnymi miastami do prowadzenia wynajmu krótkoterminowego są przede wszystkim miasta najczęściej odwiedzane przez turystów. W Polsce są to głównie Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Łódź oraz – odchodząc od intensywności ruchu turystycznego – Warszawa, w której ze względu na rozwój licznych przedsiębiorstw i korporacji poszukiwane są mieszkania m.in. dla zagranicznych pracowników, którzy nie planują długiego pobytu w Polsce.

Jakie mieszkanie jest odpowiednie pod najem krótkoterminowy?

Największy potencjał, jeśli chodzi o krótkoterminowy wynajem mieszkań, mają oczywiście te „najbardziej atrakcyjne”. Co to oznacza? Jeśli mówimy o wynajmie w mieście turystycznym, będą to podobnie jak w przypadku hoteli mieszkania o dobrej lokalizacji, z ładnym widokiem za oknem czy te położone blisko atrakcji turystycznych. Niekoniecznie dochodową inwestycją będzie zatem wynajem mieszkań na osiedlach rodzinnych lub położonych z dala od centrum.

Wyposażenie mieszkania pod najem krótkoterminowy?

Chcąc przygotować mieszkanie do wynajmu krótkoterminowego, należy pamiętać o wyposażeniu go w standardowe akcesoria, takie jak sprzęt AGD i RTV, pościele, ręczniki czy sztućce i naczynia. Oczywiście goście poszukujący luksusowych wnętrz będą szukać za odpowiednią kwotę bardziej kunsztownych apartamentów, jednak zaopatrzenie mieszkania w najbardziej niezbędny sprzęt powinno wystarczyć, jeżeli naszą grupą docelową są turyści szukający zazwyczaj noclegów w przeciętnych hotelach.

Opracuj dla swojego mieszkania regulamin wynajmu.

Wzorując się na hotelach…

Dobrym pomysłem dla wynajmującego jest zaczerpnięcie niektórych formalności, znanych z hoteli. Jest to przede wszystkim ustalenie regulaminu wynajmu mieszkania, który zwierałby takie informacje jak: ewentualny zakaz palenia, pobytu ze zwierzętami czy chociażby określałby użytkowanie sprzętu będącego na wyposażeniu mieszkania. Warto również określić sposób rezerwacji oraz wysokość zadatku lub zaliczki od kwoty wynajmu.

Promocja usługi najmu krótkoterminowego.

Pomocnym zabiegiem podczas ogłaszania wynajmu jest promocja naszej oferty. Nie trzeba wspominać, że w obecnych czasach większość turystów szuka informacji w Internecie, wobec tego najtrafniejsze będzie umieszczenie naszej oferty na różnych portalach lub stworzenie własnej strony dla konkretnego mieszkania. Znacznie łatwiejszym może się jednak okazać skorzystanie z gotowych platform – tu z pomocą przychodzą m.in. Booking, Wimdu, Airbnb, czy specjalnie stworzona strona ShortStayPoland.

Czy ten zysk, jest wart wkładu pracy?

Krótkoterminowy wynajem mieszkań może okazać się wymagający całkiem dużego nakładu pracy. W końcu po każdym najemcy trzeba posprzątać, wymienić ewentualnie zepsuty sprzęt czy naprawić zniszczenia. Konieczne jest też ubezpieczenie nieruchomości, w tej kwestii warto zabezpieczyć się w zamki antywłamaniowe. Jednak pomimo sporego wkładu własnego i czasochłonności, jakiej wymaga krótkoterminowy wynajem mieszkań, jest to całkiem opłacalna opcja.

Najem krótkoterminowy od strony formalnej.

Z punktu widzenia prawa, wynajem krótkoterminowy niewiele różni się od klasycznego wynajmu mieszkań. W obydwu przypadkach umowa najmu musi przede wszystkim zawierać określoną liczbę dni najmu ustaloną wcześniej z najemcą. W kwotę takiego najmu nie wchodzą jednak opłaty za media – są wliczone w cenę. Należy natomiast pamiętać o pobraniu kaucji na wypadek ewentualnych zniszczeń. Jeżeli korzystamy z usług pośredników, należy pamiętać, że podlegamy dodatkowo ich zasadom rozliczania zysków. Coraz powszechniejszy jest też wymóg posiadania działalności najemczej, która podlega opodatkowaniu, gdyż coraz
częściej najem krótkoterminowy rozliczany jest w ramach działalności gospodarczej.

Czy muszę rejestrować działalność gospodarczą?

W dość niejasny sposób, wskazuje na to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD -dział 55 i 68 ). Przepisy te nie są jednak jasne, gdyż obejmują wprost jedynie działalność hotelarską oraz działalności związane z samą obsługą rynku nieruchomości. Nie wspominają o najmie krótkoterminowym wprost, formalności określane są tylko przez ogólne przepisy.

Najem krótkoterminowy – podatki.

W kwestii rozliczeń skarbowych wynajmujący krótkoterminowo powinni być przygotowani na zapłacenie wyższych podatków, gdyż według niektórych urzędów skarbowych osoby udostępniające mieszkania na portalach takich jak Airbnb czy Booking powinny być rozliczane tak, jak przedsiębiorcy – tracąc zatem możliwość wyboru niższej stawki ryczałtowej 8,5%. Przychody z wynajmu krótkoterminowego na cele turystyczne może więc być rozliczana na trzy sposób:

  1. Zgodnie z art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych dla usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55) obowiązują stawki 8,5% (do 100 tys. zł rocznie) oraz 12,5% (od nadwyżki ponad 100 tys. zł rocznie) od przychodu, bez możliwości obniżenia go o koszty utrzymania mieszkania, opłat za media czy sprzątania. Oczywiście, żeby skorzystać z tej formy opodatkowania, trzeba spełnić standardowe warunki określone w ustawie np. formalnie wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania. Do tego musimy prowadzić ewidencję przychodów, wpłacać ryczałt w trakcie roku oraz po zakończeniu roku w odpowiednim terminie złożyć zeznanie roczne (PIT-28). Tracimy również możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem.
  2. W ramach indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej, opodatkowanej na zasadach ogólnych. W tym przypadku dochody z różnych źródeł sumują się i jest płacony podatek wysokości 12% lub 32% w zależności czy przekroczona została kwota 120 000 zł. dochodu rocznie. Powyżej 1 mln złotych dochodzi jeszcze 4% opłaty solidarnościowej, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku. Do tego dochodzi jeszcze składka zdrowotna w wysokości 9% dochodu.
  3. W ramach działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach podatku liniowego, bez sumowania z innymi źródłami dochodów, z podatkiem 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Należy także uwzględnić składkę zdrowotną, która stanowi 4,9% naszych zarobków. Brakuje w tym przypadku kwoty nieopodatkowanej, a także nie mamy możliwości wspólnego rozliczenia z partnerem życiowym, zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy o podatku od dochodów osobistych.

Najem krótkoterminowy – czy będą zmiany prawne i podatkowe?

Według doniesień mediów, rozważane jest wprowadzenie dodatkowych ograniczeń dla wynajmujących. Co prawda szczegóły nie są jeszcze znane, jednak w ogólnym zarysie krótkoterminowy wynajem mieszkań miałby być postrzegany w kategorii świadczenia usług noclegowych. Według Ministerstwa Sportu i Turystyki nowe regulacje są potrzebne, aby zminimalizować nierówną konkurencję wynajmujących oraz hotelarzy. Nowe przepisy miałyby objąć konieczność rejestracji działalności gospodarczej oraz poddawanie obiektów niezbędnym kontrolom okresowym (w tym sanitarnej i przeciwpożarowej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *